11.Svetové zimné hry Special Olympics

11. Svetové zimné hry Special Olympics (World Winter Games SO) 14.3. – 25.3.2017  Rakúsko,  Graz, Schladming, Ramsau

Slovenskí športovci sa zúčastnili na tejto olympiáde v počte 16, bežci na lyžiach boli 7, zjazdoví lyžiari 7 a dvaja krasokorčuliari. V zjazdovom lyžovaní preteká Simonka vyše 20 rokov. Práve na týchto miestach

ako 17-ročná sa po prvýkrát zúčastnila Svetovej olympiády v roku 1993. Vtedy v Ramsau získala dve zlaté medaily v behu na lyžiach. Potom pokračovala v zjazdovom lyžovaní, ktoré sa naučila v detstve s rodinou. Zúčastnila sa Svetových olympiád v roku 1997 v Kanade, v roku 2001 v USA na Aljaške, v roku 2013 v Južnej Korei a tento rok v rakúskom Schladmingu. Okrem toho bola na národnej olympiáde v Poľsku a v Rakúsku. Na európskom lyžiarskom sústredení v Rakúsku v Murau bola štyrikrát. Symbolicky na tomto mieste, kde začínala pred 24 rokmi, získala tento rok zlatú medailu v disciplíne Super G a bronzovú medailu v Giant Slalome, v kategórii stredne pokročilých. Veľkú radosť z takého úspechu má Simonka, ale aj celá jej rodina a všetci, ktorí ju poznajú.

Simonka píše o svojich zážitkoch :

14.3.2017

V utorok sme sa stretli v Bratislave v hoteli, kde bola tlačová beseda o zimnej špeciálnej olympiáde v Rakúsku. Prišlo tam veľa novinárov aj kameramanov. Tam sme sa naobedovali, pred hotelom sme sa fotili, potom sme nastúpili do mikrobusu, ktorý nás odviezol do Grazu. Ubytovali sme sa v hoteli a išli sme do mesta pozrieť pamiatky. Videli sme aj orloj, ktorý sa o 18. hod otvoril a chodili tam dve postavy, krčmár a krčmárka.

15.3.2017

Ráno sme cvičili vonku pred hotelom, potom boli raňajky. Do mesta sme išli autobusom, do múzea zbraní, kde sme pozerali zbrane, delá, pušky, meče, obrnenie a iné zbrane. Po skončení prehliadky sme sa vonku fotili pri erbe. Obedovali sme v meste. Po obede sme išli zubačkou na vrch, kde bol hrad a veža strážcu, ktorý ohlasoval buď požiar alebo nepriateľov. Pokračovali sme prehliadkou mesta, kostola, radnice. Autobusom sme išli do areálu motoriek, tam sme dostali americkú večeru.

16.3.2017

Štvrtok posledný deň v Grazi. Doobeda sme išli pešo k pútnickému kostolu, sprievodkyňa a sprievodca nám rozprávali históriu kostola. Boli tam pekné sochy a maľby. Pred kostolom sme sa s nimi vyfotili. Odtiaľ sme išli pešo na obed. Po obede sme išli do hotela vziať si batožinu. Rozlúčili sme sa s krasokorčuliarmi, ktorí mali pretekať v Grazi. Autobus nás už čakal pred hotelom a odviezol nás zjazdárov do Schladmingu a bežkárov do Ramsau. My zjazdári sme sa ubytovali v hoteli Rössl priamo v mestečku Schladming. Po večeri sme sa išli prejsť a pozrieť, kde bude otvárací ceremoniál.

17.3.2017

V piatok sme vstávali skoro ráno, na raňajky sme išli do iného hotela vo vedľajšej ulici. Vzali sme si veci na lyžovanie a išli k autobusu, ktorý nás odviezol ku svahu. Vyhriatou sedačkou sme sa odviezli hore na svah. Už boli postavené bránky a začali sme lyžovať. Merali nám čas a podľa toho nás zaraďovali do skupín. Mali sme pekné počasie, svietilo slnko. Zo svahu sme sa vrátili autobusom do mesta a išli sme na obed do veľkého stanu, kde bolo veľa ľudí. Po obede sme si išli odpočinúť do hotela. Potom sme išli zase do mesta na prechádzku a na večeru.

18.3.2017

V sobotu začali prvé preteky v Super G, kde sme pretekali len Michal a ja. Ostatní 5 zjazdári mali voľno. Najprv sme mali prehliadku trate mimo bránok. So mnou išla trénerka Marianka, s Michalom išiel jeho brat Miki. Potom sme lyžovali cez bránky, každý mal dve jazdy a merali nám časy. Podľa toho nás zaradili do skupín pre finále, ktoré bude ďalší deň. Počasie sa pokazilo, pršalo. Po obede sme si išli oddýchnuť, lebo večer nás čakal otvárací ceremoniál. Bolo tam veľmi veľa športovcov z celého sveta. V kultúrnom programe spievala speváčka, spevák spolu s deťmi, tance predvádzali a všeličo. Športovci priniesli olympijskú zástavu a pri nej povedali olympijský sľub. Potom priniesli fakľu a zapálili olympijský oheň. Na záver bolo vyhlásené otvorenie olympiády.

19.3.2017

V nedeľu sme mali my dvaja s Michalom finále v Super G. Zase sme mali dve jazdy. Štartovali sme podľa skupín, ako nás zaradili. Išli sme na obed dole. Odtiaľ ma Miki odviedol do stanu, kde som čakala na dekorovanie. Tam nás zoradili do skupín, ako sme lyžovali a podľa poradia nás slávnostne viedli na dekorovanie. Každého športovca viedol dobrovoľník ku stupňu víťazov. Keď sme sa tam všetci z jednej skupiny postavili, vyhlasovali mená od posledného miesta po prvé miesto. Postupne všetci vystúpili na svoje miesto. Odovzdávali nám stuhy za 4. až 8. miesto a medaily za prvé tri miesta. Ja som dostala zlatú medailu a veľmi som sa tešila.

20.3.2017

V pondelok sme súťažili všetci siedmi naši zjazdári v disciplíne Giant Slalom. Zase sme mali najprv prehliadku trate a potom dve jazdy, keď nám merali čas na zaradenie do skupín. Po obede sme si oddýchli a potom sme išli do mesta na program, kde hrala hudba.

21.3.2017

V utorok sme mali všetci siedmi zjazdári dve jazdy finále v Giant Slalome. Po obede sme išli do mesta na námestie na dekorovanie. Bolo nás tam veľa. Z našich zjazdárov sme boli dve dievčatá a dvaja chlapci v stredne pokročilých a traja chlapci v pokročilých. Všetci sme boli v iných skupinách podľa času. Stanka dostala zlatú medailu, ja som dostala bronzovú medailu. Zase som sa veľmi tešila.

22.3.2017

V stredu mali ostatní naši piati lyžiari preteky v Slalome. My dvaja s Michalom sme mali voľný deň, lebo sme už mali za sebou dva preteky. Išli sme s našou prezidentkou Evičkou a s dobrovoľníčkou Kikou do Ramsau pozrieť na preteky bežkárov.

23.3.2017

Vo štvrtok mali naši piati lyžiari finálne jazdy a my dvaja s Michalom sme mali zase voľno. Po raňajkách sme sa stretli s redaktormi STV na kávičke. Potom sme sa išli pozrieť k lanovke. Po skorom obede sme zase išli povzbudiť bežkárov do Ramsau. Pred večerou sme boli naspäť v našom meste, kde boli dekorácie pretekárov v Slalome.

24.3.2017

Všetky preteky skončili a my zjazdári spolu s bežkármi sme išli autobusom do Grazu. Ešte sme stihli cvičenie a niektoré lekárske vyšetrenia v programe zdravia pre športovcov. Večer bolo na štadióne slávnostné ukončenie olympiády. Neskoro večer sme sa vrátili autobusom do Schladmingu.

25.3.2017

Ráno v sobotu sme si dobalili veci a po raňajkách sme sa išli posledný krát prejsť do mesta. Dali sme si obed a potom prišiel po nás autobus a cestovali sme do Bratislavy. Vystúpili sme na tom mieste, odkiaľ sme odchádzali. Už nás tam čakali naši z domu. Ešte sme sa spolu odfotili a rozišli každý domov.